Seneste opdateringer

Omvendt Robin Hood

Oprettet af: Sarah

Efter at have boet snart 3 år i Afrika ved jeg, at hver eneste krone der bliver givet til nødhjælp og udvikling er nødvendig! Dem der får hjælp, har virkelig brug for den hjælp.

Men efter Trump er blevet præsident, er der blevet skåret væsentligt ned i den hjælp, de kan få. Han stoppede USAs tilskud til udvikling i hele verden, men særligt i Afrika fra den ene dag til den anden.

Folkekirkens Nødhjælp har projekter i samarbejde med USAID for 140 mill kr. De projekter bliver ikke til noget - hvilket gør at 1,1 mill mennesker står uden hjælp til at få deres liv til at hænge sammen.

Samtidigt har de 9 rigeste mænd (som ejer mere end resten af halvdelen af verdens befolkning) øget deres indkomst helt vildt meget..

Vi kalder derfor Trump en omvendt Robin Hood - han tager fra de fattige og giver til de rige.

Vil du være med til at vise, at det ikke er iorden, så støt min indsamling. Så er du med til at vise at verden, at vi står sammen for at hjælpe dem, der har brug for det!

1.450 DKK

Støt med   MobilePay
35332

Skriv 32532 i kommentarfeltet

Seneste donationer

Anonym

250 DKK

Selv en lille dråbe må gøre en forskel Hilsen Ruth

Din mor og far

600 DKK

Vi håber din indsats bærer frugt.

Anonym

250 DKK

Se alle donationer

Tre år med krig i Ukraine

Krigen i Ukraine har varet i mere end 1000 dage. Og nu går ukrainerne ind i den tredje vinter med barsk kulde, strømafbrydelser, bombardementer og mangel på mad og varme.

Vinteren går særligt hårdt ud over de mange familier, som bor i huse, hvor døre, vinduer og tag er smadret efter de mange bombardementer.

Sammen kan vi samle ind til de mennesker, der har allerstørst behov i Ukraine og resten af verden.